Menu

Jsou mobily zdravé?

22.8.2016 - Bez kategorizace, Jsou mobily bezpečné?
Jsou mobily zdravé?

Dnes se přiblížíme k jádru celé mobilní problematiky. Protože celá záležitost mobilních technologií je poměrně komplikovaná, budeme klubko informací rozmotávat postupně.

Jedna z prvních věcí, na které lidé narážejí, jsou informace zprostředkované samotným mobilním průmyslem. Možná vás překvapí, že mobilní průmysl již dávno netvrdí, že mobilní telefony jsou bezpečné. Říká něco docela jiného. Tvrdí, že zatím nebylo prokázáno, jak mobily způsobují rakovinu nebo jiné závažné nemoci. Nebyla prokázána kauzální souvislost, tedy že rakovina se vyvinula v přímém důsledku použití mobilu.
Tato formulace ale přitom nijak nevyvrací fakt, že mobily mají při dlouhodobém používání výrazně negativní vliv na naše zdraví.

Informace v manuálu

Přitom stačí otevřít manuál vašeho mobilního telefonu a nalistovat stránku s drobným písmem vymyšlenou tak, aby ji člověk nečetl. A budete se zřejmě divit. Všichni známí výrobci telefonů v příbalovém letáku uvádějí v různých obměnách následující informaci o bezpečném použití přístroje:

V situacích, kdy telefonujete nebo stahujete data, udržujte mobil ve vzdálenosti minimálně 1,5 cm od vašeho těla.

Tento fakt si můžete ověřit – kromě vašeho manuálu – např. na webu ehtrust, kde jsou k dispozici naskenované manuály od nejznámějších výrobců mobilů a dalších bezdrátových přístrojů.
Doporučená vzdálenost se u jednotlivých modelů liší cca od 1,5 cm do 2,5 cm pro mobily a až 20 cm v případě domácích bezdrátových telefonů (DECT).

Celé to vypadá nevinně, než vám dojde, že pokud držíte mobil v ruce nebo se jej jen dotýkáte prsty, nedodržujete již uvedené doporučení pro bezpečné použití přístroje. Prakticky nikdo na světě se tedy neřídí doporučením výrobce, protože takové doporučení je v přímém rozporu s tím, jak je mobil navržen. Mobil je navržen tak, aby byl držen v ruce a přikládán velmi těsně k hlavě uživatele.

Proč tedy toto varování? Pokud by tedy byly mobilní telefony bezpečné, existoval by nějaký důvod pro podobné varování? Pochopitelně, že v takovém případě by neexistoval. Pokud tedy přesto manuály toto varování obsahují, jedná se o nepřímý ale jasný důkaz, že vám mobilní průmysl neříká všechny informace o vlivu mobilu na zdraví, které má k dispozici. Přesněji, neříká vám žádné negativní informace, nic, co by mohlo vést k tomu, že budete telefon používat méně a tedy se sníží vaše účty a tím příjmy mobilního průmyslu.

Jestli se ale za 10 nebo 20 let nechcete probrat z nepříjemného snu na nemocničním lůžku se závažnou diagnózou, měli byste se začít docela vážně zajímat o to, co váš telefon vlastně je a jakým způsobem komunikuje s okolním světem.
Není vám ani trochu zvláštní, že vaše malá krabička komunikuje skrz vaše tělo, beton, zdi, železo, dřevo a důsledkem toho máte signál ve sklepě a v lese? Energii, která to propálí skrz řadu betonových paneláků lze těžko považovat za nízkou nebo neškodnou. Naopak, je to energie silná a agresivní.
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vlastně mobily fungují? Pokud ne, tak právě o tom si něco povíme příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *