Menu

Bezdrátová sluchátka = PECKA?

9.9.2021 - Bez kategorizace, Jsou mobily bezpečné?, Mobilní historie, O čem se (ne)mluví, Paralely
Bezdrátová sluchátka = PECKA?

Posluchači se vznášejí ulicemi odpojeni od zvuků okolí. Plachtí nadnášeni muzikou dle svého vkusu. Někdo tančí, jiný se pohupuje do rytmu, další se jen potutelně usmívá. Kdo to celé způsobil? Kdepak kdo, nýbrž co! Jsou to bezdrátová sluchátka aneb pecky do uší. Jeden z nejnovějších zázraků moderní techniky.

Jak vlastně celá ta technologie funguje? Jak se přenese hudba z Vašeho mobilu do sluchátek? Jak to, že se sluchátka navzájem neruší? Kolik energie je potřeba a fungují sluchátka pouze jako přijímač, což by laik zřejmě očekával nebo mobil i sluchátka v průběhu přenosu nepřetržitě vysílají?
Pokud nepřehráváte hudbu ani nevoláte, ale máte sluchátka v uších spojené s telefonem, vysílají nebo nevysílají? Co myslíte?
Přátelé dnes se vsadím o co chcete, že při čtení odpovědí na vybrané otázky budete nevěřícně kroutit hlavou. Někteří z Vás možná koupi podobných bezdrátových zázraků dokonce přehodnotí.

Historie

Začněme nezbytnou trochou historie. Snad víte, že sluchátka byla původně drátová. Používali je telefonní operátoři, vojenští radisté nebo hudebníci v nahrávacích studiích. Žádné osobní přehrávače hudby dlouho neexistovaly a sluchátka tedy zprvu neplnila roli přenosných mini-reproduktorů. Snad s výjimkou poslechu rádia na obrázku níže :).

Vše co má drát vypadá dnes tak nějak předpotopně… Pro mnohé snad podobně jako zobrazený prototyp sluchátek staršího data. Řada lidí kroutí nevěřícně hlavou, když slyší, že kdosi má stále doma internet vedený kabely. Třeba proto, že byla prokázána zdravotní škodlivost WiFi. „Copak to jde, mít internet bez WiFi?“

Jak to funguje?

Lidé dnes používají stovky věcí, o nichž nevědí, na jakém principu fungují. Je to tak, byť se to někomu nelíbí. Nechť někdo jiný má pocit, že to jinak nejde. Je to takové zaříkávadlo. Mimo jiné obhajuje masové hloupnutí společnosti, které zažívá díky technologiím zlatou éru. Ale nechme to být a vraťme se k bezdrátovým sluchátkům. Jak ta věc funguje? A nebo pojďme ještě o krok zpět. Ke sluchátkům potřebuje většina uživatelů telefon. Jak funguje Váš telefon? Má anténu? Používá tu stejnou anténu na WiFi, Data, Hlasové hovory, SMS a Bluetooth spojení nebo ne? Kolik antén tedy dohromady Váš mobilní telefon má a jak často vysílají? Nevíte? Přitom mobil je v průměru snad vůbec nejpoužívanějších věcí ze všech.

Já se ale neptám na to, jak je napsaný operační systém Android ani na architekturu odgooglovaného /e/OS. Ptám se jen na to základní. Jistě víte, že má Váš telefon displej. Nejspíše víte i to, kolik objektivů má fotoaparát umístěný v mobilu, kolik má telefon paměti a určitě víte, že potřebuje baterku. Jak to, že o anténách lidé nevědí téměř nic? Není to ani trochu podezřelé? Přitom anténa je jeho zcela zásadní součástí, bez které by váš telefon prostě netelefonoval, nespojil by se s nikým a s ničím.

Zpět ke sluchátkům. Analogový signál zvuku z přehrávače dříve přenášela k reproduktorům sluchátek šňůra, kabel, drát. Ten vypadá dnes pro mnoho lidí zoufale nemoderně, ale má jednu obrovskou výhodu. Když se nic nepřehrává, i když šňůrou neproudí žádný audio signál, kabel stále propojuje sluchátka s přehrávačem. V momentě, kdy přehrávač začne přehrávat, kabel tam stále je a sluchátka začnou hrát hudbu jakoby samo-sebou.

Bezdrátová sluchátka v akci

U bezdrátových sluchátek nic podobného nefunguje. Pokud chce mít mobil v roli přehrávače jistotu, že sluchátka jsou připojena a přehrávají, je nutné, aby sluchátka aktivně vysílala energii po celou dobu přehrávání, dokonce i když mobil audio nepřehrává. Bezdrátová sluchátka totiž nemají jak předvídat, kdy začne přehrávač přehrávat. Musejí očekávat, že audio data mohou přijít kdykoliv. Absenci pevného spojení drátem lze nahradit jen za cenu neustálého vysílání energie jak ze strany mobilu, tak ze strany sluchátek. Kolik to tak vysílá? Je to nízká energie? Jak se to vezme.

Heads of Technology ve své recenzi zjistili, že Apple Airpods Pro překonaly stanovený hygienický limit cca 10ti násobně. Z našich stránek již ale víte, že aktuální hygienické limity nikoho před ničím reálně nechrání. Ignorují totiž všechny netermální vlivy a jsou postaveny zcela výlučně na modelu ohřevu tkáně. Jinými slovy „dokud nás to neusmaží, je to bezpečné“. Nevěříte? V tom případě by Vás mohl zajímat následující článek.

Nepřijde Vám na tvrzení, že sluchátka musejí celou dobu vysílat, nic podivného? Tak ještě jednou. Na začátku byla všechna sluchátka drátová… Byla propojena kabelem z přehrávače do sluchátek… Přehrávač vysílal audio signál a ten reproduktory ve sluchátkách měnily na zvuk… Proč by tedy sluchátka měla něco vysílat? A co by vlastně měla vysílat? 🙂 Není to podobné, jako snažit se mluvit na televizi v očekávání, že vás moderátor uslyší?
Pokud vždy v historii stačilo, aby audio sluchátka fungovala jako pasivní přijímač, jak je možné, že dnes neseženete jediná bezdrátová Bluetooth sluchátka, která by po celou dobu aktivně nevysílala?

A dostáváme se k jádru pudla. K tomu, jak moderní technologie, jsou-li použity zbrkle či nešikovně, mnohdy neusnadňují naše životy. Je to tak, bezdrátová Bluetooth sluchátka vysílají neustále. Nepřetržitě. Jakmile je zapnete a spárujete s telefonem, začnou vysílat a nepřestanou dokud je nevypnete nebo dokud jim nedojde šťáva. Absence propojení kabelem je nahrazena nepřetržitou komunikací v obou směrech, kdy vysílá jak telefon, tak sluchátka. Neuvěřitelné? Pro nás toto zjištění bylo zprvu neuvěřitelné.

Problémem je implementace propojení prostřednictvím komunikačního protokolu Bluetooth. Ten sice dokonce umožňuje používat jednosměrnou komunikaci (Streaming Mode) – rozumějte vysílání audia z mobilu aniž by sluchátka aktivně odpovídala. Výrobci bezdrátových sluchátek však tuto možnost z nějakého důvodu nevyužili. Nebudeme se pouštět do analýzy možných příčin, mezi něž může patřit například zajištění kvality spojení. Osobně se domnívám, že pravděpodobnějším vysvětlením je dnes všudypřítomná potřeba vyvíjet nové produkt beskurychle. Nebyl čas klást si otázky, nebyl čas přemýšlet… 🙂

Na mobilní vlně nás primárně zajímá dopad technologií na živé organismy a na lidské zdraví. Dovolíme si tvrdit, že zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Je důležitější být zdravý, než vypadat trendy. A touto větou bychom mohli celý článek zakončit.

Jenže používání bezdrátových technologií není jen otázkou zdraví jejich uživatele. Bezdrátové hračky vytváří pole velká minimálně několik metrů a schytají to tedy i všichni kolemjdoucí a kolemstojící. Jde o zdraví celé společnosti, protože žádný jedinec nemá možnost nebýt těmto energiím vystaven. Pojďme si tedy jen v náznaku ukázat o jak velké riziko se může v horizontu několika dekád jednat.

Nejsou rizika jako RIZIKA

Jistě, všichni tušíme, že žádná věc na světě není bez rizika. Je však rozumné reálná, popsaná a vědecky doložená rizika podceňovat, bagatelizovat a nebo ignorovat? To by snad mělo platit dvojnásob, týkají-li se negativní dopady generace dnešních dětí a pokud dlouhodobé dopady nejmodernějších technologií není v tuto chvíli možné předvídat.

V dobách, kdy byla atomová bomba žhavou technologickou novinkou, se vybraní VIP lidé sjížděli a sledovali explozi ze vzdálenosti desítek kilometrů přes tmavé brýle. Opakoval by někdo dnes podobný experiment?

Dnešní super trendy novinku nosí děti a mladí nikoliv desítky kilometrů, nýbrž méně než 50 milimetrů od mozku. Co to s nimi udělá za 5 nebo 10 let se teprve uvidí.
Počkáte si nebo s tím budete něco dělat?

Mimochodem zhruba tolik let trvalo, než se v Hirošimě a Nagasaki objevily první rakoviny ze sekundárního ozáření. Pokud jsou dnes mobilní telefony dávány do přímé souvislosti s rakovinou (klasifikace IARC 2B) a pokud některým „těžkým uživatelům“ trvalo cca 10-15 let protelefonovat se k nádoru

Nejsou to dostatečně silné varovné signály, abyste i Vy začali brát negativní vlivy bezdrátových technologií vážně? Jakou cenu má vaše zdraví a pokud máte děti, jakou cenu má zdraví vašich dětí? Není přeci jen vyšší, než je cena za to, že nebudete stoprocentně trendy a zůstanete u sluchátek s drátem?

— MR

Další zdroje informací:
https://ehtrust.org/airpods-facts-health-effects-of-wireless-radiation-to-the-brain/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.