Menu

Česká televize tleská 5G – 1. díl

30.6.2020 - 5G, Bez kategorizace, O čem se (ne)mluví
Česká televize tleská 5G – 1. díl

Patříte-li mezi ty diváky, kteří byli přistiženi zapnutým televizorem ve středu 17. 6. 2020 po osmé hodině na programu ČT24, mohli jste se stát svědky téměř hodinové reportáže oslavující zprovoznění sítě 5G operátorem O2. Nejmodernější generace mobilní sítě, která po celém světě vzbuzuje kontroverzi zejména díky urychlovanému nasazení bez veřejné diskuse a řádných testů, je zprovozňována v částech Prahy a Kolína. Je třeba dopředu podotknout, že moderátorka ČT Linda Bartošová vzala celou věc pevně do rukou a jiné než pozitivní informace nedostaly příliš prostor. Naopak příjemně překvapili hosté.

Zmiňovaný „5G speciál“ můžete shlédnout po kliknutí na následující odkaz:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3121139-o2-spustila-v-casti-prahy-a-kolina-rychlou-sit-5g

Pojďme si společně projít některé informace, které v pořadu zazněly, postupně je zanalyzovat a okomentovat. Pozitivních zpráv o mobilních sítích je všude kolem nás přebytek, proto se v souladu s orientací našeho serveru zaměříme spíše na chybějící dílky skládačky.
Moderátorka nejprve vyjmenovala hlavní témata tohoto vydání „Devadesátky“ týkající se 5G – rozjezd, výhody, nevýhody, budoucnost, bezpečnost. Že bychom se nakonec dozvěděli z mainstreamu i něco o nevýhodách 5G? Je to sice nepravděpodobné, ale nechme se překvapit.

V úvodu zaznělo, že 5G umožní až 10x vyšší rychlost připojení. Následovalo krátké video-srovnání mobilu připojeného přes 5G a druhého mobilu připojeného přes 4G síť. Mobil s 5G nicméně dosáhnul v testu ani ne dvojnásobné maximální přenosové rychlosti (5G: 157Mbps, 4G: 88 Mbps). Zajímavé je i to, že jak rychlost připojení mobilu s 5G rostla (99 -> 157 Mbps), mobil připojený na 4G rychlost znatelně ztrácel (88 -> 64 Mbps).

Rozhovor se Zdeňkem Bečvářem

Prvním hostem ve venkovním studiu byl docent Zdeněk Bečvář, odborník z ČVUT. Sdělil divákům, že 5G je spíše komerční značka, než konkrétní technologie. Linda Bartošová zahájila vytrvalou snahu 5G sítě prezentovat jako něco zcela převratného, úžasného a revolučního. Ta se prolínala dialogy v průběhu celého pořadu. Zdeněk Bečvář se však podobným výrokům profesionálně ubránil a označil 5G z pohledu běžného uživatele spíše za „mírnou evoluci“. Zásadní změna je dle něj v architektuře sítě a podpoře pro mnohem větší množství připojených zařízení (v rámci IOT, internetu věcí).

Moderátorka v průběhu rozhovoru uvedla, že „Praha testovala chytré odpadkové koše, které když byly plné, tak samy kontaktovaly popeláře…“ Přiznám se, že od chvíle co jsem byl informován, už si svůj další život bez inteligentního odpadkového koše ani neumím představit. Jak jsme vlastně vůbec mohli žít bez nich, tak zoufale pozadu za technologickými možnostmi? 🙂
Příklad s polointeligentními odpadkáči je typickou ukázkou zbytečného luxusu a podobně dnes působí i celé 5G.

Zdravotní dopady 5G

V další fázi rozhovoru s panem Bečvářem moderátorka Linda Bartošová položila dotaz/nedotaz ohledně zdravotních rizik, posuďte sami: „… jak se vy jako odborník díváte na, možná dezinformace a časté konspirační teorie, které souvisí … nebo podle těch lidí, kteří tomu věří, souvisí s nějakými údajnými zdravotními riziky používání 5G sítí?“ Tady asi nikomu neunikne, jakou odpověď chtěla z hosta dostat, dá-li se uvedená kreace vlastně vůbec nazvat otázkou?
Pan Bečvář reagoval zprvu profesionálně, podotkl že není odborník na vliv elektromagnetického záření na člověka (kéž by u tohoto výroku i zůstal). Následně řekl, že „Nicméně tohleto se mezi čtvrtou a pátou generací téměř nezmění“.

Pokud člověk není odborník na zdravotní dopady EMF, a nerozumí tedy detailně problematice a mechanismům jejich vzniku, proč jej moderátorka tlačí do jejich posuzování? Jsou snad inženýři a designéři, kteří navrhují auta, ledničky, počítače nebo jiné technologické systémy, zváni do televize, aby vysvětlovali medicínskou problematiku a procesy probíhající v lidském těle? Jsou odborníky na zdraví?
Jak je tedy možné, že zdravotní dopady mobilních technologií v našich médiích prezentují téměř výhradně fyzikové, informatici a elektroinženýři, tedy lidé z hlediska biologie a medicíny nevzdělaní? Navíc naši odborníci snad nečetli jedinou relevantní studii zdravotních dopadů EMF. Tváří se, že negativní efekty na zdraví neexistují.

Proč jsou ignorovány světové vědecké a medicínské kapacity jako David O. Carpenter, MD; Devra Davis, PhD, MPH; Profesor Martin Pall, BA, PhD; Joel Moskowitz, PhD; Profesor Leonard Hardell, MD, PhD nebo Profesor Igor Belyaev, PhD, Dr.Sc? Stovky dalších jmen předních odborníků v oblasti výzkumu zdravotních efektů EM polí naleznete na adrese http://www.5gappeal.eu/signatories-to-scientists-5g-appeal/ v seznamu podpisů apelu proti překotnému zavádění 5G. Podobných protestů, které při vší snaze nelze označit jako „fake news“, ve světě probíhá značné množství. Nic z toho však evidentně k redaktorce veřejnoprávní České televize nedorazilo. Ptejte se s námi, „jak je to možné“?

Pokračování recenze naleznete v navazujícím článku.

— MR

Článek vyjadřuje kromě faktů i názory a osobní postoje autora.
Zdroje tentokrát odkazovány přímo v textu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *