Menu

Články z Neviditelného psa, Alušky a BBC

10.8.2020 - 5G, Bez kategorizace, Rychlovky
Články z Neviditelného psa, Alušky a BBC

Vítejte u prázdninového pozastavení nad několika novinkami z domova i ze světa kolem nás.

Na Neviditelném psovi vyšel článek INTERNET VĚCÍ: Mnoho výhod i úskalí. Autor se zaměřil IOT, ale rovněž předpokládanou další fázi – IOE (Internet of everything). Zornými úhly pohledu jsou dopady na životní prostředí, devastace přírody, zdraví člověka, ale i potenciál centrální kontroly a dohledu. Podnětná je i diskuse pod článkem, posuďte sami: https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/internet-veci-mnoho-vyhod-i-uskali.A200714_220308_p_veda_wag/diskuse.

Autor upozorňuje rovněž na fakt, že součástí jedné z budoucích fází rozvoje „internetu věcí“ je přímé zapojení lidí. Elon Musk už o podobných vizích mluví delší dobu a tvrdí, že jediný způsob jak udržet krok s AI je nasadit si do hlavy „komunikační rozhraní mezi mozkem a internetem“ (tzv. neural lace) a mít tak k dispozici AI pro svoje osobní použití.

„Jaké negativní dopady může mít internet věcí a internet všeho na společnost a člověka? Díky němu budeme pod trvalou kontrolou mobilních telefonů, kamer, dronů, satelitů a další techniky. Všudypřítomné monitorování může být zneužito jak komerčně, tak politicky. Podle profesorky na Harvardově univerzitě Shoshany Zuboffové hrozí západním demokraciím tzv. kapitalismus dohledu. Firmy jako Facebook či Google již nyní dokáží analyzovat komunikaci uživatelů na sociálních sítích a předvídat jejich chování. Tyto informace pak využívají nejen k vytváření zisku, ale také k ovlivňování demokratických voleb. Jak může být kapitalismus dohledu doveden takřka k dokonalosti, nám ukazuje fungování autoritativního režimu v Číně. Úřady čínskou společnost pomocí moderních technologií důsledně mapují a posléze různě profilují. Místní obyvatelé obdrží kredity, které pak určují jejich práva a možnosti ve společnosti.“

Používání obrazovky jako indikátor nižšího sociálního statusu

Server Aluška.org přináší zajímavý článek o tom, že obrazovky jsou pro „plebs“ a elity se jim vyhýbají. Obrazovka funguje jako levná náhražka skutečného života v prostředí nevirtuální reality. Lépe postavení a vzdělaní lidé dnes odcházejí ze sociálních sítí (případně si účet na „sockách“ v první řadě ani nezaložili), snaží se minimalizovat čas strávený sledováním obrazovek všeho druhu, preferují osobní jednání.
Vzpomeňte na to pokaždé, kdy dokončíte „výhodnou“ online objednávku. Cena může být nižší, ale jaké všechny informace jste právě zdarma předali a kdo všechno je může bez Vašeho vědomí použít? Možná se budete divit, ale v podstatě jakoukoliv vaši akci na internetu sledují až stovky společností, o jejichž existenci nemá většina uživatelů ponětí.

Proč platit za používání internetu soukromím?

Dle článku uveřejněného v rámci britského multimediálního monstra BBC většina Američanů nedůvěřuje se svými daty velkým korporacím, nicméně zároveň ani nepoužívá osvědčené postupy / techniky na ochranu soukromí.

Jedním z důvodů může být nedostatek času řešit věci kolem soukromí. Těm běžní uživatelé nerozumějí, zejména proto, že je nikdo k „internetové“ nebo „informační gramotnosti“ aktivně nevede. Jsou tedy odkázáni na všeobecné informace z reklamy a masmédií, kde je odvrácené straně technologií věnován minimální prostor.

Mezi další aspekty jistě budou patřit vysoká míra komfortu a pohodlí, na kterou si uživatelé rychle navykli, nebo dopady informační laviny a ukrutného množství informací, které na každého z nás denně útočí. Většina informací má negativní charakter a přepracovaní, utrmácení lidé těžko hledají energii čelit ve volném čase dalším negativním a složitým tématům.

Češi a Moravané byli, jsou a budou chytré hlavy, tak buďme šikovnější. Zkuste si udělat hodinku pro sebe a informovat se o tom, jak internet „respektuje“ vaše soukromí. Pokud nejste odborníky, téměř určitě vás čeká pořádné překvapení.
Jakmile si ale existenci problému přiznáme, není vůbec obtížné začít situaci postupně řešit.

–MR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *