Menu

Digitální heroin

4.1.2018 - Bez kategorizace, Jsou mobily bezpečné?, Mobilní etiketa
Digitální heroin

O tom, že stále více lidí je závislých na svých digitálních zařízeních asi není třeba psát. Každý, komu ještě zůstal kus zdravé mysli, k tomu dospěje po několika minutách sledování běžného života kolem sebe.

Ovšem závisláci sami si svoji závislost většinou uvědomit nechtějí. Navíc v historii bychom našli velmi málo věcí, které lidé zbožňovali tolik jako svůj mobilní telefon.

Může se zdát marné snažit se vysvětlovat vašemu okolí, že mobilní telefon je především velmi chytrý sběrač informací o svém uživateli. Že tato data jsou následně ukládána, analyzována, prodávána. Uživatelé se stali produktem. Nic z toho není novinkou, tyto skutečnosti byly mnohokrát detailně popsány.

Na co by ale lidé kolem nás slyšet měli a mohli, je téma, o kterém mluví americký psycholog Simon Sinek. Mechanismus, kterým vzniká příjemná závislost na vašem mobilním miláčkovi, je po stránce fyziologických mechanismů podobný i pro závislost na alkoholu, kouření nebo hazardních hrách. Společným jmenovatelem je látka dopamin.

Na alkohol, kouření a hazard máme přirozeně opatření zamezující jejich užívání dětmi. Oproti tomu mobilní telefony nejsou regulovány nijak a nikým. Výsledkem je nezamýšlený experiment s vašimi dětmi. Vyrůstá celá generace dětí, které mají volný přístup k něčemu srovnatelnému s alkoholem, kouřením a hazardem.

Kontrolní otázka: Kolik času denně stráví vaše děti nebo děti vašich známých s mobilním telefonem?

Zdroje
https://nypost.com/2016/08/27/its-digital-heroin-how-screens-turn-kids-into-psychotic-junkies/
https://www.youtube.com/watch?v=hER0Qp6QJNU
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopamin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *