Menu

Internet věcí (IOT)

25.7.2018 - Bez kategorizace, Internet a informace, O čem se (ne)mluví
Internet věcí (IOT)

Internet věcí (anglicky Internet of Things) je spolu s 5G – mobilními sítěmi páté generace – žhavou novinkou telekomunikací. Mluví se o něm často a hodně, investoři očekávají obrovské zisky. Na druhou stranu o některých aspektech se veřejně nemluví téměř vůbec.

Vnímavější čtenáři už dávno pochopili, IOT a 5G především přinášejí další způsoby, jak technologické firmy budou sbírat mnohem detailnější data o nás, jejich uživatelích. Data si následně budou vzájemně prodávat (často bez našeho vědomí) a snažit se nám na základě nich prodat ještě více věcí. A nebo posoudit, jestli jsme vhodným kandidátem do zaměstnání, případně zda nám schválit pojištění a tak dále… V Číně, kde běží systém „sociálního kreditu“ Sesame Credit jsou ale hranice trochu jinde. Pokud zlobíte a nejste hodný číňan, klesá vám sociální skóre a od určité hranice už se nesvezete vlakem ani neproletíte letadlem. To znamená, že de-facto neopustíte území Číny. Jaké chování je nebo není v pořádku potom určuje čínská vláda. Není to úžasné?

Tvrdit, že data sbíraná o vás mají vliv maximálně na reklamu, je v dnešním světě krajně naivní.

Běžným uživatelům se ale pochopitelně celá záležitost prodává zcela jinak. Hlavní lákadlo je postavené na tom, že skrz svůj „chytrý telefon“ budete v nepřetržitém kontaktu s celou domácností. Domácnost se navíc bude skládat z úžasných sexy věcí, které se všechny budou jmenovat SMART-něco. Smart TV už považujeme za standard a Smart Phone je samozřejmostí. Připravte se tedy na útok Smart ledniček, trub, konvic, praček a sušiček, vysavačů a dalších podobných nezbytností.

Navíc třeba taková SMART lednice, když zjistí že vám dochází pivo, objedná automaticky nové. Nebo pokud se vám bude nějaká potravina kazit, lednice situaci detekuje a upozorní vás, že už byste ten zákusek raději měli vyhodit. Na což byste asi sami nepřišli.
Pračka se domluví se sušičkou, topinkovač s odpadkovým košem a televize s vysavačem…
Přiznám se, zásadnější přínos podobných scénářů zatím hledám marně. Normální člověk je schopný si zapamatovat co má v lednici, nebo jestli dal vyprat prádlo.

Čímdál větší závislost na různých kalendářích, zápisnících a notifikacích naopak kognitivní schopnosti jedince oslabuje. Ten je do značné míry zcela odkázán na tato „chytrá zařízení“, které ale z uživatele samotného ve skutečnosti dělají hlupáka.

Celý trend si tedy vysvětlujeme tak, že nejprve je třeba uživatele řádně stupidizovat bombardováním připomínkami, neustálým odváděním pozornosti a fragmentací času – zkrátka notifikacemi na principu přerušení. Tento úkol skvěle zastávají sociální sítě v kombinaci se smartphony, ale i související touha uživatelů po pohodlném životě, úniku od problémů a reality.

Ve vzniklém de-kognitizovaném davu lidí, kteří už bez telefonu netrefí pomalu ani domů, vykvete řada dokonalých zákazníků, kteří si nadále život bez IOT doslova nebudou umět představit. Prostě proto, že jejich mysl bude natolik oslabená a odkázaná na pomoc chytrých zařízení.

Vůbec nikdo přitom nemyslí na zásadní aspekt páté mobilní revoluce – několikanásobný nárůst expozice – mikrovlny proniknou i do míst, kam dodnes nemohly. Každé zařízení bude vysílat mikrovlnnou energii, která způsobuje rakovinu a řadu dalších závažných zdravotních následků. Ale co, hlavně, že je to skvělý byznys.

Doufejme, že alespoň zůstane možnost do tohoto „SMART klubu“ sdružujícího lidi kognitivně závislé na svých mobilních mazlíčcích nevstoupit. Tedy že si i za deset, dvacet let, budeme moci koupit normální lednici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.