Menu

Mobily, Moby a generace Z

14.7.2020 - Rychlovky
Mobily, Moby a generace Z

Následující video spatřilo světlo světa roku 2016. Jedná se o videoklip hudebníka Mobyho z alba The Systems Are Failing. Animaci vytvořil geniální Steve Cutts. Dílo zařazujeme nejen pro letní zpestření. Má zajímavý přesah.

Jedná se o poměrně vzácný případ, kdy se slavný a bohatý umělec zařadil mezi kritiky současného systému. Za mobilní vlnu je tato kritika poměrně přesná a je na místě.

Můžná si dnes nedostatečně uvědomujeme, jak výrazné změny ve způsobu života a fungování celé společnosti mají na svědomí jednotlivé mobilní revoluce. Zejména je místy až tragikomické, jak si dnes lidé bez mobilu doslova neumějí život ani představit.
Přitom před 20ti lety byl mobil spíše běžnou věcí denní potřeby, někde na úrovni kartáčku na zuby, hodinek nebo strojku na holení. A tak trochu si říkám, jestli nám s ním v tomto módu nebylo lépe.

Zásadní nesnáz ovšem je, že jestli si lidé svoji odkázanost na mobilního mazlíka neradi připouštějí, tím méně jsou o ní ochotni diskutovat. Mladí potom při upozornění na sebemenší negativní aspekt jejich mobilního miláčka reagují, jako byste útočili na ně samotné. To lze vysledovat i v některých příspěvcích diskuze pod videem, které místo argumentů obratem hned útočí na Mobyho. Je z generace „boomers“ a nemůže tedy dnešní mladou genreraci pochopit. Je to stařík, a nadává na všecko. Tím pádem lze celé video odepsat?

Je paradoxní, jaké množství lidí existující problém s přílišnou expozicí mobilům prostě odmítá vidět. Raději napadají autora, jako by on problém vytvořil. Přesně ti samí potom zuřivě odmítají přijmout jakoukoliv kritiku současné „mobilní společnosti“. Vše je pro ně skvělé a úžasné, problémy neexistují.

Aniž bychom zde chtěli útočit na celou generaci Z a část generace Y, pohodlný způsob života ve společnosti spartphonu na mnohých zanechal nepřehlédnutelný otisk. Řešení životních situací ve stylu „když mi někdo napíše, co se mi nelíbí, smažu to a vymažu si autora z přátel“, je velmi pohodlný. Po hříchu jej využívá více a více dětí. Jenže vyhýbat se zodpovědnosti za vlastní činy nelze donekonečna. Energie, kterou do světa vysíláme se k nám přirozeně vrací a dříve nebo později nás prostě dostihne. Vědí to mladí? Naučí je tohle mobil? Zdá se, že ne.

Všichni mladí samozřejmě nejsou špatní. Přesto se nám naskýtá zajímavá projekce do světa těch, kteří jsou vychováváni mobilními telefony a tablety. A není to pohled bůhvíjak okouzlující. Nejen pro to, že hlavní a ústřední roli v jejich životě hraje velmi často mobilní telefon.
Zároveň absence ochoty diskutovat prohlubuje existující mezigenerační propast, ze které těží youtubeři a streameři všech dalších druhů. Vyrůstá nám za celou historii lidstva první generace dětí, která více než na rodiče je odkázána na svoje bohaté a slavné vrstevníky, kteří jakoby vědí všechno důležité nejlíp.

— MR

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/These_Systems_Are_Failing
https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_boomers
Termínem „baby boom“ je v US označován poválečný boom / obrovský vzestup počtu novorozenců v důsledku ekonomické prosperity následující po druhé světové válce…
https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Z
https://www.youtube.com/watch?v=e9dZQelULDk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.