Menu

Nezvratná fakta o tvrdých datech

14.10.2023 - Bez kategorizace, Internet a informace
Nezvratná fakta o tvrdých datech

(alias tvrdá data o nezvratných faktech)

Jistě jste mnohokrát slyšeli řečníky pronášet věty o nezvratných faktech, nepopiratelných důkazech, tvrdých datech. Tato fráze má desítky obměn. Existují však nějaká nezvratná fakta? A jaká to jsou? Co přesně zaručuje jejich nezvratnost?

Není nakonec srdcem samotné vědecké metody zejména nikdy nepomíjející zvědavost, o které mluvil i Albert Einstein? Není v jádru snahy o věrný popis zákonitostí našeho světa nezbytná otevřenost směrem k jiným pohledům? Nebo možná jistá vyváženost mezi tím, čemu aktuálně věříme a čímsi novým?

Znáte-li nějakou část vědy, která je navždy neomylně vytesaná do kamene a je zcela vyloučeno, že novější výzkumy poznání v této věci posunou dále, poupraví nebo dokonce zcela přepíší a vyvrátí předchozí pohled… Která to je?
Napadá některé z Vás například „Země je kulatá?“ Potom by Vás mohlo varovat, že podle „novějších“ zkoumání Země přeci není koule. Země je poněkud šišatá a nijak to neubírá na její dokonalosti 🙂 Jsme si toho vědomi v situaci humorného „souboje“ teorií placaté a kulaté Země? Uvědomujeme si skutečně, že ani jedna z nich není pravdivá?

Na podobných mentálních zkresleních lze velice úspěšně stavět manipulační systémy a to se přirozeně i děje. Pokud například někdo varuje před riziky mobilních telefonů, stačí zamlčet vědecké argumenty a vytvořit obraz pomýleného šílence s alobalem na hlavě. Překvapivě málo lidí je dnes ochotno jít za tyto konstruované mediální obrazy a ptát se po pravdě, či ještě lépe, zeptat se člověka samotného. Situace se ale postupně lepší a bude se výrazněji zlepšovat zároveň s prudkým zesilováním krize tzv. západní společnosti.

Je zde i možnost naši pozornost a úsudek udržovat v kondici, v rámci našich jedinečných možností a schopností, zachovávat si důležitý odstup a nesoudit zbrkle výběrem ze dvou předpřipravených variant. Možností je totiž vždy o mnoho více a zúžení výběru jen na dvě alternativy je velmi často průvodním jevem manipulace.
A je smutným mementem naší doby, že právě zmanipulovaní jsou o své „jediné pravdě“ přesvědčeni tak skálopevně, že často ani neunesou informace, které by jejich verzi vidění světa nepotvrzovaly. Vyhýbají se jim stovkami způsobů „jako čert kříži“. Je to smutná podívaná. Chtějí přesvědčit kde koho kolem, přivést „pomýlené“ na správnou cestu, ale sami se nejsou ochotni ve svých postojích pohnout ani o píď. Jejich snahy jsou tedy dopředu odsouzeny k selhání. Tolik promarněné energie.

Taková odbočka, znáte člověka, který se nechal naočkovat proti kovidu a přečetl si příbalový leták k vakcině? Já ne, ani jednoho. Tady najednou stačí pevná víra v bezpečnost přípravku. Mnozí lidé v hrůze luští letáky k paralenu a banálním léčivům, ve strachu z nežádoucích účinků polykají tablety s hrůzou… Ale když jde o zcela novou z větší části neotestovanou „technologii mRna vakcin“, tam se nepochybuje. Rozkaz zněl jasně a navíc technologie jsou přece tím, co nás zachrání.

Víte, co mi pomáhá orientovat se na dnešní hyperinformační dálnici? Nechávám si vždycky pár procent nejistoty. Téměř nic neberu jako věc danou, jako fakt, stoprocentní zaručenou pravdu. Protože v otázkách pozemského dění s největší pravděpodobností žádná taková jistota neexistuje. Zkuste to i Vy. Ponechávejte si větší či menší rezervu pro případ, že byste se mýlili. Není na tom nic těžkého ani překvapivého, každý byť sebedokonalejší člověk se mnohokrát v životě zmýlí. Vždyť mýliti se je lidské, tak si prosím přestaňme hrát na nadlidi, na bohy. Nedopadá to dobře.

Ale jestli patříte mezi ty, kteří mají hned ve všem jasno, po zuby vyzbrojeni nezvratnými argumenty a tvrdými fakty, tak já bych je celkem rád viděl. Podělte se prosím v komentářích nebo pošlete e-mailem. Pojďme o těch neoddiskutovatelných faktech a tvrdých datech zkusit normálně dikutovat. Kdo ví, kam nás to může přivést?

— MR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *