Menu

Pradědeček mobil

6.7.2017 - Bez kategorizace, Mobilní historie
Pradědeček mobil

Rozjíždíme novou rubriku o historii mobilní komunikace. Kdy vznikl první mobil? Jak dlouho trval jeho návrh a za jak dlouhou dobu následně proběhl první telefonát?

Málo se dnes ví, že předchůdcem mobilního telefonu byl tzv. auto-telefon (carphone). Jeho éra se datuje do 40-60 let minulého století, poprvé zazvonil v roce 1946. Auto-telefon spolu s příslušenstvím byl však poněkud těžkopádný, a fungoval primárně jako symbol společenského statusu. Ve své době byl dražší, než samotné auto, a vážil kolem 40 kg (bez dalšího příslušenství).

Mobilní telefon podobný tomu, co známe dnes, spatřil světlo světa v R&D středisku společnosti Motorola pod manažerským vedením Martina Coopera. V prosinci roku 1972 dostal výzkumný tým Raye Kroloppa “šest týdnů nebo méně” na to, aby vytvořil první návrh mobilního telefonu. Rozměry a hmotnost měly být pochopitelně výrazně menší než v případě auto-telefonu.

Nutno podotknout, že inženýři v Kroloppově týmu nebyli žádní neduživí elektrotechnici, právě naopak. Jednalo se o partu houževnatých atletů, z nichž někteří se dokonce přihlásili do výcviku pro astronauty. Podmínkou bylo absolvování výcviku amerických mariňáků zakončeného několika dny beze spánku, s minimem jídla a extrémními fyzickými testy.

I přesto může být překvapivé, že hrubý technický návrh (design) byl hotový za tři dny a tři noci. Necelé další 2 měsíce si potom vyžádalo vyrobení prvního designového prototypu. Na naše dnešní standardy byl tento telefon obrovský a těžký (vážil více než kilogram), ovšem v době svého vzniku působil až neuvěřitelně kompaktně. Vždyť ve skříňce velikosti krabice od bot byly vměstnány součástky, které do té doby zabíraly zhruba třetinu kufru osobního automobilu.

První testovací hovor se uskutečnil 3. dubna 1973 na Manhattanu. Martin Cooper vzpomíná, že kolemjdoucí byli jeho hovorem šokováni. Telefonoval a při tom chodil po chodníku, dokonce v průběhu hovoru drze přešel přes silnici.

Motorola se v roce 1973 chlubila, že do 3 let bude mobilní telefony prodávat. Avšak než se reálně prodaly první funkční exempláře, uběhlo dlouhých deset let. Proč tak dlouho?
Protože k fungování mobilního telefonu je třeba něco, co si ještě dnes řada lidí neuvědomuje a ani operátoři se tím nechlubí – hustou síť rozměrných základnových stanic.

Aby jakýkoliv mobilní telefon fungoval, je třeba vybudovat obrovskou infrastrukturu základnových stanic a jejich antén. Samotný mobilní telefon by byl k ničemu. To, že mobilní komunikace je malá a elegantní je marketingový trik mobilního byznysu. Průměrná sektorová anténa měří na výšku 1 až 2 metry a její výkon se neměří ve Wattech, ale kiloWattech. Stožáry na kterých jsou antény instalovány dosahují výšky desítek metrů.

 

Zdroje:
DISCONNECT, Devra Davis, PH.D., M.P.H.
https://en.wikipedia.org/wiki/Car_phone
http://www.vintag.es/2016/06/car-phone-driven-from-curiosity-to.html
http://www.nbcnews.com/id/7432915/ns/technology_and_science-wireless/t/first-cell-phone-true-brick/
https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Cooper_(inventor)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *