Menu

Přiznání Facebooku

5.5.2018 - Bez kategorizace
Přiznání Facebooku

Závislost může být příjemná věc – například závislost na sladkostech. Co ale udělá s vaším tělem, příjemné nejspíš nebude.

Sociální sítě jsou tématem diskusí psychologů už nějakou dobu. Nyní se ale o negativních aspektech spojených se sociálními sítěmi a používáním internetu vůbec, začíná konečně více mluvit. Téma dostává mediální prostor. Je zde i řada zajímavých studií, které ukazují, do jaké míry může něco na první pohled tak neškodného jako sociální síť, vykazovat společné rysy s jinými typy závislostí, které nám tak neškodné už nepřijdou..

Je zajímavé, že právě v této době se nechá přistihnout v nedbalkách zakladatel Napsteru a bývalý prezident Facebooku, multimiliardář Sean Parker. V rozhovoru pro společnost AXIOM se přiznal, že hlavním cílem tvůrců FB bylo od začátku vytvoření závislosti. Přesněji řečeno řekl, že s kolegy vědomě dělali všechno proto, aby uživatelé věnovali této sociální síti maximum času a pozornosti. Tuto snahu se smíchem přirovnal hackerskou hantýrkou k využití zranitelného místa v lidské psychice, což jak dodal je přesně něco, co by hacker jako on udělal.

Nelze si nevšimnou, že Parker svůj přínos rád přeceňuje a místy se vysloveně nezřízeně chvástá. Jeho přiznání přesto vyvolalo některé ostřejší reakce a srovnání moderních internetových miliardářů s jinými odvětvími, že kterého například vycházejí vítězně tabákové firmy. Parker ještě dodal “Jen bůh ví, co to (sociální sítě) dělá s mozky našich dětí”… Naprostý nezájem o to, co reálně závislost na sociálních sítích mladým dnes způsobuje, navíc podaná s drzým sebevědomím a výmluvnou absencí empatie, tedy v psychopatickém stylu, působí výmluvně a vypovídá cosi o nové generaci technologických miliardářů jako Parker nebo Zuckerberg.

Přemýšlíte o tom, jací lidé tvoří virtuální svět, který vám i vašem dětem dnes pravděpodobně přetváří pořádnou součást života?

 

Zdroje
https://www.telegraph.co.uk/technology/2017/11/10/ex-facebook-president-sean-parker-god-knows-childrens-brains/
https://nypost.com/2017/11/09/sean-parker-on-facebook-we-created-a-monster/
https://www.youtube.com/watch?v=LPwR1i-sWpo
https://www.researchgate.net/publication/268266226_Online_Social_Networking_Addiction_among_University_Students_in_Malaysia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *