Menu

Slovníček mobilních technologií

18.9.2016 - Bez kategorizace, O čem se (ne)mluví
Slovníček mobilních technologií

Tentokrát provedeme letmou exkurzi do světa fyziky, abychom si vysvětlili základní pojmy. Ty nám postupě dovolí pochopit, jak mobilní technologie fungují. Vzhledem k objemu celé problematiky se omezíme na ty nejdůležitější informace.

Někteří z vás možná vědí, že mobily nefungují samy o sobě, ale potřebují mobilní signál. Méně si mobilní uživatelé uvědomují, že kvalitní signál vyžaduje obrovskou infrastrukturu stovek tisíc mobilních základnových stanic s rozměrnými anténami. Jedná se o další díl skládanky, kterým se mobilní průmysl vůbec nechlubí. A není těžké uhodnout proč. Základnové stanice jsou monstrózí díla která vyzařují do okolí desítky kiloWattů mikrovlné energie. Vzbuzují často u lidí oprávněné obavy, nejen díky zvýšenému výskytu rakoviny a dalších vážných chorob v jejich blízkosti.

Pojďme se podívat, co se skrývá za uvedenými pojmy.

Základnová stanice (BTS) je vlastně takovou továrnou na signál. Pomocí různého počtu velmi výkonných sektorových antén vysílá do okolí mobilní signál, který potom přijímají mobilní telefony. Každý mobilní telefon komunikuje s nejbližší základnovou stanicí svého operátora.

Skutečně mobilní komunikace často funguje pouze mezi telefonem a základnovou stanicí. Dále jsou informace typicky přenášeny pomocí kabelu do centrály ke zpracování komunikačním/multimediálním systémem. Někdy je kabel nahrazen speciálním typem bezdrátového spojení pomocí Point to Point (P2P) antén.

Anténa (sektorová anténa), tedy přesněji mobilní anténa základnové stanice je částí infrastruktury, která tvoří signál. Anténa umožňuje zároveň vysílat i přijímat informace. Výkon průměrné antény umístněné na BTS je oproti mobilnímu telefonu řádově tisícinásobně vyšší. Expozice se liší dle toho, jak je anténa nasměrována a v jaké blízkosti od ní se nacházíte. V každém případě se jedná o zdaleka nejnebezpečnější prvek celé mobilní technologie a pokud vám není zdraví lhostejné, je extrémně důležité se od sektorových antén držet co nejdál.

Signál. Ve zkratce, signál = vysokofrekvenční elektromagnetické pole = mikrovlnné záření = mikrovlny, tedy energie, která přenáší hovory, sms a internet na váš mobil.
Signál je hezký název pro něco poměrně nehezkého. Jedná se o vysokofrekvenční elektromagnetické pole (EMP/EMF) s frekvencí mezi 0,8 až 2,4 GHz (Giga Hertz). Pole s touto frekvencí kmitá více než miliardkrát každou vteřinu (2,4 Giga Hertzy = 2,4 miliardy kmitů za vteřinu).

Díky této vysoké frekvenci a tedy velmi malé velikosti vlny má mobilní signál schopnost procházet skrz materiály jako je naše tělo, sklo, dřevo, beton, cihly… Při průchodu materiálem je část mikrovlnné energie absorbována. Naše tělo absorbuje velké množství této energie díky tomu, že je tvořeno primárně z vody. Fakt, že voda velkou část z mikrovlnné energie absorbuje snadno ověříte v mikrovlnce. Jedná se o samotný princip na kterém mikrovlnná trouba pracuje.

Mobilní telefon potom funguje jako vysílač i přijímač informací šířených prostřednictvím tohoto signálu/pole. Dříve míval mobil integrovanou několika centrimetrovou externí anténu. Dnes je menší zhruba 2 cm velká anténa schována typicky uvnitř na “zádech” přístroje. Typicky je použita invertovaná F anténa (ve variantě PIFA), nicméně vývoj jde rychle kupředu. Mobil vyzařuje poměrně agresivní pulsní mikrovlnnou energii obsahující zakódovaný hlas volajícího / text sms / data.

Existuje řada studijí, prokazující nárůst vzniku specifických typů nádoru mozku v souvislosti s používáním mobilního telefonu. Vědci se domnívají, že nejnebezpečnější je oblast blízko antény (tzv. near field). “Near field” (blízké pole) je odvozené od délky antény, u cca dvoumetrových sektorových antén se jedná o desítky metrů, pro mobilní telefon se jedná zhruba o vzdálenost do 5 cm. I proto sami výrobci doporučují držet mobil alespoň 1,5 až 2,5 centimetru od těla (což je stále zoufale málo, doporučení bere v úvahu pouze termální účinky mikrovln).
Nikdo, kdo to myslí se svým zdravím vážně, by si neměl přikládat mobil k hlavě. Doporučuje se používat buď hlasitý odposlech nebo sluchátka.

Co ovšem tyto pojmy znamenají pro normálního člověka / uživatele mobilu?

Počet základnových stanic ve vaší lokalitě se výrazně liší dle počtu obyvatel a hustoty zástavby. Na území ČR existuje aktuálně více než sto tisíc základnových stanic a s každou novou mobilní technologií (3G, 4G LTE, …) jejich počet strmě roste. Výborný přehled naleznete zde http://www.gsmweb.cz/mapa/

Základnové stanice jsou ve světě častým předmětem obav jak obyvatel bydlících v jejich blízkosti, tak rodičů dětí. V některých zemích (např. Německo, Švýcarsko) platí nepsaná pravidla, že mobilní antény/BTS nejsou umisť ovány v blízkosti dětských hřišť , škol a školek. Dalo by se říct, že se jedná o projev pudu sebezáchovy. Něco podobného bychom u nás ale hledali marně.

Epidemiologické studie varují, že bydlení ve vzdálenosti 100 až 300 metrů od BTS přináší násobný nárůst rizika rakoviny, leukemie a dalších závažných nemocí.

Je téměř jisté, že děti jsou vzhledem k mikrovlnné energii mnohonásobně citlivější a jejich těla absorbují mnohem více energie, než těla dospělých. Přesto neexistují přísnější limity pro děti a prakticky ani jediná pořádná studie, která by se ochranou dětí v souvislosti s používáním bezdrátových zařízení zabývala.

Jestliže průměrný mobilní telefon vyzařuje cca 2 Watty, průměrná GSM anténa (GSM = mobilní systém druhé generace) měla vyzařovaný výkon kolem 2 000 Wattů (díky obrovskému zisku antény). Nové technologie (3G, 4G) maximální vyzařovaný výkon díky vyššímu zisku antén posouvají až na úroveň 5 000 Wattů i více. Takový výkon je srovnatelný s několika mikrovlnnými troubami zapnutými na plný výkon.

Stovky nezávislých věděckých studií (viz např. www.bioinitiative.org) ale ukazují, že i výkon mobilu 2 Watty je při dlouhodobé expozici nebezpečně vysoký, a působí na jakékoliv živé buňky a tkáně ničivě. Jak lze potom považovat za bezpečný život v blízkosti základnové stanice s tisícinásobným výkonem?

Zdroje:
https://microwavenews.com/
http://www.bioinitiative.org/report/wp-content/uploads/pdfs/sec06_2007_Evidence_For_Genotoxic_Effects.pdf
https://ehtrust.org/
http://elektro.tzb-info.cz/13319-ucinky-elektromagnetickeho-pole-na-lidsky-organismus
https://ehtrust.org/american-academy-pediatrics-issues-new-recommendations-reduce-exposure-cell-phones/

1 komentář u „Slovníček mobilních technologií

  • Pingback: Pradědeček mobil | Mobilní Vlna

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *