Menu

Soukromí na prodej

28.3.2019 - Bez kategorizace, Internet a informace, O čem se (ne)mluví
Soukromí na prodej

Soukromí a internet jsou silné protiklady. Pokud někdo žije v domění, že internet poskytuje anonymitu, je to dnes přesně naopak. Internet rovná se sledování vaší aktivity. Obrovské, a neskutečně rozsáhlé sledování. Bohužel.

Stále můžeme věřit, že legislativa se začne ochranou soukromí více zabývat. Na druhou stranu, ruku na srdce, jako součást EU se zejména ve srovnání s USA nebo Asií máme v tomto směru relativně dobře. Přesto platí, že tlak peněz je neúprosný. Mnozí korporátní giganti dnes vyvíjejí řadu aktivit směřujících k tomu, aby jejich obchody s informacemi vzkvétaly ještě více a radostněji.

Přitom tyto obchodníky s informacemi (data brokers) vůbec netrápí fakt, že prodávají informace „o nás bez nás“, nejen bez našeho svolení ale i bez našeho vědomí. Trh ve výši stovek miliard dolarů i nadále svižně roste. Možnost nás „obyčejných lidí“ do situace nějak zasáhnout je tím problematičtější, že firmy, které s informacemi obchodují, neznáme. Tedy pokud nepovažujete za profláknuté jména společností jako Acxiom, Datalogix nebo Epsilon.

Nutným krokem ke zlepšení situace z našeho pohledu je, aby se změnil postoj netečné většiny. Je to ta skupina lidí, která nechce o podobných a vlastně často vůbec o žádných nepříjemných věcech slyšet. Nejspíš je tyto informace zdržují od důležitějších věcí – trávení hodin na sociálních sítích, webech a aplikacích všeho druhu. Jinými slovy jsou vytíženi tím, že ve svém čase a zcela zadarmo poskytují tajemným obchodníkům s informacemi cenná data o svém soukromí.

Nepatříte mezi ně náhodou i Vy? 🙂

Zdroje:
https://www.fastcompany.com/90310803/here-are-the-data-brokers-quietly-buying-and-selling-your-personal-information?utm_source=pocket&utm_medium=email&utm_campaign=pockethits
https://www.fastcompany.com/90316917/the-paranoid-persons-guide-to-online-privacy
https://www.nytimes.com/2014/10/17/opinion/the-dark-market-for-personal-data.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.