Menu

Stránka o PhoneGate smazána z francouzské Wikipedie

11.2.2021 - Bez kategorizace, Jsou mobily bezpečné?, Mobilní historie, O čem se (ne)mluví
Stránka o PhoneGate smazána z francouzské Wikipedie

PhoneGate je aféra spojená s tím, že mobilní telefony několik dekád vyzařovaly mnohonásobně více EM energie, než bylo uváděno výrobci (viz červené sloupce grafu na obrázku). Web Phonegate Alert přinesl nedávno zprávu o tom, že stránka o aféře PhoneGate byla smazána z francouzské Wikipedie. Stovky hodin práce odstraněné jedním kliknutím. Proč?

Aféra PhoneGate vznikla ve Francii mezi lety 2015 a 2017. Zjištění se týkala 90% testovaných mobilů. U jejího zrodu bylo měření ANFR (National Frequency Agency) a odvážná aktivita lékaře Dr. Marca Arazi,současného předsedy neziskovky Phonegate Alert, ve snaze získat přesnější informace. Naměřené energie byly tak vysoké, že dokonce několikanásobně překročily existující „limity bezpečné expozice“. Ty samé limity, které jsou již více než dekádu terčem ostré kritiky odborné veřejnosti, neboť dlouhodobě ignorují netermální vlivy na zdraví. Takové biologické efekty přitom byly prokázány na energiích o několik řádů nižších.

Bylo by naivní se domnívat, že o tomto problému výrobci nevěděli. Řešení z jejich strany o mobilním průmyslu a jeho hodnotách leccos napoví.
V rámci testu expozice na umělé figuríně inženýři použili k držení telefonu svorku, která však zároveň celý přístroj od hlavy oddálila až o 1,5 centimetru. Ano, oddálení vysílací antény v řádu milimetrů stačí na mnohonásobné snížení energie absorbované v těsné blízkosti telefonu. Proto není dobré držet mobil přímo u hlavy.

Centimetr se může zdát jako malá vzdálenost. Přesto v případě telefonu a absorpce škodlivé mikrovlnné energie vaším tělem každý centimetr hraje významnou roli. Intenzita pole klesá se čtvercem vzdálenosti od antény, v bezprostředním okolí antény navíc existuje mnohem intenzivnější tzv. blízké pole. Držíte-li mobil při telefonování u hlavy, což důrazně nedoporučujeme, je vzdálen jen několik centimetrů (cca 4-5 cm od tkáně vašeho mozku). Dokonce sami výrobci v návodu uvádějí, že telefon má být držen alespoň 0,5 až 1,5 centimetru (vzdálenost se liší dle výrobce a modelu) od těla. Pokud takto mobil nepožíváte, porušujete doporučené podmínky používání přístroje. Výrobce tedy má právní možnost zříci se zodpovědnosti, protože vás varoval. Napadlo vás, že kdyby mobily byly skutečně zdraví neškodné, podobný text by zcela určitě v manuálu obsažen nebyl? Znáte někoho, kdo používá mobil a přitom se ho nedotýká?

Zpět ke PhoneGate. Výrobci zareagovali většinou aktualizací softwaru a celá záležitost usnula. I přes svoji závažnost a řadu otázek, které dodnes vyvolává, neměla odpovídající mediální pokrytí. Ptáte se proč? Nevíme přesně kdo a jak zařídil vymazání PhoneGate z francouzské Wikipedie a tedy potenciální pokus o její „vymazání z minulosti“. Lze tedy pouze spekulovat, komu jsou podobné informace největším trnem v oku.

Phonegate Alert v článku dodává: „Celá situace je o to závažnější, že výrobci mobilních telefonů vlastní většinu velkých francouzských médií“. Podobný trend lze sledovat i ve světovém měřítku. Skandál PhoneGate tedy podobně jako jiné nepříjemné informace spojené s mobilními technologiemi hledá cestu do velkých médií velmi těžce.

To vyvolává otázku zda je informování veřejnosti ohledně závažných nedostatků spojených s regulací mobilních telefonů, klamáním ze strany výrobců a zdravotních konsekvencích dnes vůbec možné. Pokud ano, ne tak úplně ve velkých médiích.

— MR

Zdroje:
https://www.phonegatealert.org/en/press-release-french-wikipedia-deletes-phonegate-scandal-page
https://ehtrust.org/cell-phone-radiation-scandal-french-government-data-indicates-cell-phones-exposeconsumers-radiation-levels-higher-manufacturers-claim/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *